• Connect on LinkedIn
  • Follow us on Twitter
  • Find us on YouTube
  • RSS feed
Menu

Agenda

This agenda may be subject to change

Monday 19 March

  • 12.00pm – 6:00pm: Registration
  • 12:00pm – 2:00pm: Set-up of Exhibition Tabletops
  • 12.00pm – 3:00pm: Presentation Rehearsals
  • 2:00pm – 6:00pm: Exhibition opens
  • 7.00pm – 9.30pm: Welcoming dinner

Tuesday 20 March

  • 7.30am – 9:00am: Breakfast
  • 9:00am – 9:20am: Keynote Speaker– Giovanni Cappelli, General Manager of ANFIMA
  • 9.20am – 9:40am: Franco Falcone, C.I.E srl
  • 9.40am – 10:00am: Marc Hoche, CarnaudMetalBox Engineering
  • 10:00am – 10:20am: John Keating, Pressco Technology
  • 10:20am – 10:40am: Greg Pickert, Pride Engineering
  • 10:40am – 11:00am: Coffee Break
  • 11:00am – 11:20am: Pascal Amelot, ArcelorMittal Europe
  • 11:20am – 11:40am: Anastasiia Bratash, Pneumfore S.p.A
  • 11:40am – 12:00pm: Luc Viardot, Akzo Nobel
  • 12:00pm – 12:20pm: Michael W. Calahan, Integrated Packaging Solutions
  • 12:20pm – 1:40pm: Lunch
  • 1:40pm – 2:00pm: Richard Moore, Corima International Machinery srl
  • 2:00pm – 2:20pm: Danilo Maugeri, ISRA Vision
  • 2:20pm – 2:40pm: Ralf Gumbel, KBA MetalPrint GmbH
  • 2:40pm – 3:00pm: Stephan Rothe, OEG GmbH
  • 3:00pm – 4:00pm: Candid Forum – Ardagh Group, KBA MetalPrint GmbH, CarnaudMetalBox Engineering
  • 4:00pm – 7:00pm: Table Top Exhibition
  • 7.30pm – 10:00pm: Euro CanTech Awards Gala Dinner

Wednesday 21 March

  • 7:30am – 9:00am: Breakfast
  • 9:00am – 9:20am: Keynote Speaker, Tim Clarke, Director of Strategic Development – Metal Division, Ardagh Group
  • 9:20am – 9:40am: Kevin Johnsen, Applied Vision Corporation
  • 9:40am – 10:00am: Georg Bartosch, Intech Powercore
  • 10:00am – 10:20am: Mark Leaf, Stolle Machinery
  • 10:20am – 10:40am: Michele Boschi, Imeta
  • 10:40am – 11:00am: Coffee Break
  • 11:00am – 11:20am: Lars Skade, Innosen
  • 11:20am – 11:40am: Gerard Dean, Versatile Technology
  • 11:40am – 12:00pm: Heiner Müller, CGS Publishing Technologies International
  • 12:00pm – 12:20pm: Stefano Severi, Sacmi Imola S.C
  • 12:20pm – 12:40pm: Peter Hauggaard and Anders Wanner, Metop AB
  • 12:40pm – 1:00pm: Keynote Speaker, Simone Vooijs, Director Technical Downstream Operations Tata Steel
  • 1:00pm – 3:00pm: Lunch and Table Top Exhibition open
  • 3:00pm – Close